ІНСТРУКЦIЯ
для медичного застосування препарату
ЕКС-ТРАНТ
(X-TRANT)
Склад:
діюча речовина: естрамустин;
1 капсула містить естрамустину натрію фосфату еквівалентно естрамустину 140 мг;
допоміжні речовини: натрію лаурилсульфат, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний, тальк.
Лікарська форма. капсули.
Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні засоби. Код АТС L01X X11.
Клінічні характеристики.
Показання. пізні стадії раку простати, особливо гормон-рефрактерні форми раку простати; первинна терапія раку простати, коли є прогностичні фактори стійкості пухлини до гормонотерапії.
Протипоказання. Гіперчутливість до естрадіолу або іприту та інших компонентів препарату; тяжкі захворювання печінки; серцево-судинні захворювання: ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, тромбоемболія, тромбофлебіти; пептична виразка шлунка, дитячий вік.
Спосіб застосування та дози. Екс-Трант повинен призначатися лише спеціалістами, які мають досвід застосування протипухлинної терапії. Препарат призначений тільки для чоловіків.
діапазон доз: від 7 до 14 мг/кг маси тіла (4 – 8 капсул) на добу, розподілених на 2 або 3 прийоми. Рекомендована початкова доза - 4 – 6 капсул. Капсули слід приймати не раніше як за 1 годину до або через 2 години після їди. Їх потрібно проковтнути, запиваючи склянкою води. Капсули Екс-Транту не можна приймати з молоком, молочними продуктами та препаратами, що містять кальцій, магній чи алюміній (наприклад антацидами).
Якщо через 4 – 6 тижнів лікування не дає ефекту, препарат слід відмінити.
Побічні реакції. найрозповсюдженішими побічними реакціями є гінекомастія, імпотенція, нудота, блювання, затримка рідини і набряки.
Найтяжчими побічними реакціями є тромбоемболії, ішемічна хвороба серця і застійна серцева недостатність, ангіоневротичний набряк.
Описані такі побічні реакції (за системами органів):
З боку серцево-судинної системи: затримка рідини, застійна серцева недостатність, ішемічна хвороба серця (включаючи інфаркт міокарда), тромбоемболії, артеріальна гіпертензія.
З боку травного тракту: нудота і блювання (особливо в перші два тижні лікування), діарея.
З боку печінки: порушення функції печінки.
З боку системи крові: у поодиноких випадках виникає анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія.
З боку ендокринної системи: гінекомастія та імпотенція.
З боку центральної нервової системи: рідко виникає м’язова слабкість, депресія, головний біль, сплутаність свідомості, летаргія.
Інші: описані реакції гіперчутливості, включаючи алергічні, висип та ангіоневротичний набряк (набряк Квінке, набряк горла). У разі виникнення алергічних реакцій застосування Екс-Транту слід негайно припинити.
Передозування. хоча досі випадків передозування не відзначалося, можна очікувати, що воно супроводжуватиметься вираженими явищами відомих побічних реакцій, зокрема шлунково-кишковою симптоматикою. У випадку передозування необхідно промити шлунок і розпочати симптоматичну терапію. Необхідно проводити моніторинг показників системи крові і функції печінки протягом 6 тижнів після передозування Екс-Транту.
Діти. Препарат не застосовується в лікуванні дітей.
Особливі заходи безпеки. З огляду на токсичність препарату рекомендується дотримуватися таких запобіжних заходів:
персонал повинен бути добре навчений техніці розчинення і введення;
вагітним забороняється працювати з цим препаратом;
персонал, який працює з препаратом, повинен використовувати захисні окуляри, захисний одяг, рукавички та маски одноразового використання;
готувати розчин слід у спеціально відведеному для цього місці (бажано під вентиляцією з ламінарним потоком). Робоча поверхня повинна бути захищена абсорбуючим папером на пластиковій основі для одноразового використання;
всі предмети, що використовуються для приготування і введення розчину та прибирання, разом з рукавичками повинні бути зібрані у спеціальні пакети для токсичних речовин для подальшого високотемпературного спалювання;
розчин, що розлився, слід видалити із застосовуванням буферного розчину з рН 7–8 (наприклад, фосфатний буферний розчин);
матеріали, використані для прибирання, знищуються разом із предметами, що використовуються для приготування і введення розчину;
у випадках контакту препарату зі шкірою або очима забруднену поверхню слід негайно промити великою кількістю води з милом (шкіру) або лише води (очі); постраждалий повинен перебувати під наглядом.
Особливості застосування. Екс-Трант слід з обережністю призначати хворим, в анамнезі яких є тромбофлебіт, тромбоз або тромбоемболічні стани, особливо якщо вони виникали при терапії естрогенами. Обережності слід дотримуватись при лікуванні хворих із патологією судин головного мозку або ішемічною хворобою серця.
Відомо, що й естрадіол, і іприт є мутагенами, тому чоловіки, які приймають Екс-Трант, повинні застосовувати контрацептивні засоби.
Толерантність до глюкози: оскільки толерантність до вуглеводів може знижуватися, хворі на діабет, які приймають Екс-Трант, потребують ретельного контролю.
Підвищення артеріального тиску: оскільки може розвинутися артеріальна гіпертензія, необхідний періодичний контроль артеріального тиску.
Затримка рідини: у деяких хворих під час терапії Екс-Трантом відмічалась поява або збільшення периферичних набряків, розвиток застійної серцевої недостатності. Хворі на епілепсію, мігрень або з порушенням функції нирок потребують пильного спостереження, оскільки затримка рідини може вплинути на перебіг їхніх захворювань.
Обмін кальцію і фосфору: оскільки Екс-Трант може вплинути на обмін кальцію і фосфору, його з обережністю слід призначати хворим з порушеннями обміну кісткової тканини, пов’язаними з гіперкальціємією, а також хворим з нирковою недостатністю. Хворі на рак простати з метастазами в кістках мають ризик виникнення гіпокальціємії, тому слід періодично визначати рівень кальцію у крові цих хворих.
Естрамустину фосфат не слід приймати внутрішньо разом із молоком або молочними продуктами, а також антацидами.
У хворих з порушенням функції печінки метаболізм Екс-Транту може порушуватися, тому таким пацієнтам препарат призначають з обережністю. Необхідні регулярні дослідження функціональних печінкових проб.
оскільки препарати, що містять естроген, впливають на певні функції ендокринних органів і печінки, можуть змінюватися відповідні лабораторні показники.
Здатність впливати на швидкість реакцій при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. Дані відсутні.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій. є повідомлення, що естрогени посилюють як терапевтичну активність, так і токсичність трициклічних антидепресантів шляхом пригнічення їх метаболізму.
Молоко, молочні продукти або препарати, що містять кальцій, магній чи алюміній можуть порушувати всмоктування Екс-Транту, тому естрамустину фосфат не слід приймати внутрішньо разом із молоком або молочними продуктами, а також антацидами.
Механізм цієї взаємодії полягає у формуванні нерозчинних солей естрамустину з полівалентними іонами металів.
У деяких випадках було відмічено появу алергічних реакцій (набряк Квінке, набряк горла) при сумісній терапії антихолінестеразними препаратами.
Глюкокортикоїди, гепатотоксичні засоби посилюють токсичні ефекти Екс-Транту.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. естрамустину фосфат – протипухлинний препарат з подвійним механізмом дії. Естрон і естрадіол – продукти метаболізму естрамустину фосфату – мають антигонадотропну активність, зменшуючи концентрації тестостерону тією ж мірою, що й хірургічна кастрація. Естрамустин, цитотоксичний метаболіт, що утворюється при дефосфорилуванні вихідної речовини, зазнає подальшого перетворення в естромустин. Ці два метаболіти чинять антимітотичну дію на пухлинні клітини. Вона залежить від пригнічення утворення мікротрубочок у метафазі і руйнування мікротрубочок в інтерфазі. Ефекти естрамустину на мікротрубочки були показані in vitro в ксенотрансплантатах передміхурової залози людини. Як було продемонстровано, пригнічення полімеризації мікротрубочок під дією естрамустину є наслідком прямої взаємодії з тубуліном. Крім того, виявлено взаємодію естрамустину з мікротубулярними білками.
Естрамустин модулює функцію 3-глікопротеїну в резистентних лініях клітин, тим самим посилюючи внутрішньоклітинне накопичення препарату і підвищуючи цитотоксичність одночасно застосовуваних цитотоксичних препаратів. Ця здатність до модуляції може лежати в основі синергізму, який у клітинах пухлин передміхурової залози людини in vitro виявляють естрамустин та інші препарати, такі як паклітаксел, вінбластин, етопозид і доксорубіцин.
Фармакокінетика. після прийому внутрішньо всмоктування естрамустину фосфату із травного тракту становить 30 – 60 %. Естрамустину фосфат утворює майже нерозчинні солі з кальцієм та іншими полівалентними іонами металів, що знижує швидкість всмоктування.
Естрамустину фосфат – це проліки. Після перорального прийому естрамустину фосфат у незміненому вигляді в плазмі не виявляється. Ступінь зв’язування естрамустину фосфату з білками висока – 99 %. Активні метаболіти – естрамустин та естромустин – також мають високий ступінь зв’язування з білками. Основний метаболіт у плазмі – естромустин. У ході метаболізму естромустину фосфату утворюються також естрадіол та естрон. Концентрації цих метаболітів у плазмі лінійно корелюють з прийнятою дозою. Рівноважні концентрації метаболітів при тривалій терапії не змінюються. Періоди напіввиведення естрамустину та естромустину страновлять 10 – 20 годин.
Естрамустин та естромустин виводяться з жовчю і калом і не виявляються у сечі. Естрадіол та естрон зазнають подальшого метаболізму і частково виводяться з сечею.
Після лікування естрамустину фосфатом естрамустин та естромустин виявлялися у тканині пухлини передміхурової залози. Концентрації естрамустину у тканині пухлини вищі, ніж у плазмі того ж самого хворого. Причиною цього може бути той факт, що естрамустин та естромустин захоплюються тканиною простати шляхом зв’язування з особливим білком, який є в передміхуровій залозі.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: білі капсули № 1, що містять білий порошок.
Термін придатності. 2 роки.
Умови зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Упаковка. По 100 капсул у контейнері; по 1 контейнеру у картонній коробці.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. НАТКО ФАРМА ЛІМІТЕД, Індія для ОллМед Інтернешнл Інк., США.
Місцезнаходження. Котур – 509228, Махабубнагар Діст. Андхра Прадеш, Індія.