Якщо хтось думає, що, гучно посвяткувавши напередодні ввечері, вранці зробить аналізи і результати будуть зі 100-відсотковою точністю, то дуже помиляється. Фахівці застерігають, що до цієї процедури слід ставитися дуже уважно.
Як правильно здавати, наприклад, венозну кров
Забір венозної крові слід проводити натще. Адже після вживання їжі в крові збільшується вміст глюкози, холестерину, тригліцеридів, заліза, неорганічного фосфору, амінокислот. Тож до такого аналізу впродовж 12 годин не можна споживати їжі, вживати спиртне чи курити. Здавати кров найкраще в період між 7-9 годинами ранку в лежачому або сидячому положенні. На загальний аналіз кров можна здавати після легкого сніданку.
Правила підготовки до здавання сечі на перевірку
Найкраще збирати першу концентровану нічну порцію сечі, відразу ж після сну, при вільному сечовиділенні (але забирається сеча не відразу, а посеред сечовипускання). Ранкові проби сечі мають переваги, оскільки відхилення, спричинені дієтою, фізичною активністю і положенням тіла, виявляються мінімальними. Перед збором сечі треба провести ретельну гігієну зовнішніх статевих органів. Напередодні також слід обмежити вживання спиртного.
Найчастіше у дослідженні сечі стаються помилки, які пов'язані з недотриманням правил її збору та зберігання. Сечу слід зібрати в одноразовий посуд із широким горлом або в чисту стерилізовану скляну посудину. А от сечу із судна чи горщика брати не рекомендують, бо навіть після обробки в них може залишатися осад фосфатів, який сприяє розкладу сечі. Не можна досліджувати сечу під час менструального циклу. Зібрану сечу треба якнайшвидше доставити в лабораторію. Аналіз сечі мають проводити протягом години після забору.
Що треба врахувати, щоб одержати точні результати аналізу калу
Для проведення копрологічних досліджень, які допомагають оцінити роботу та стан шлунково-кишкового тракту, виявити порушення в обміні речовин, 10-20 грамів свіжовиділеного калу збирають у чистий скляний або пластиковий посуд. Забір калу для проведення копрологічних досліджень потребує спеціальної підготовки хворого.
Протягом чотирьох днів до забору калу з меню хворого слід вилучити зелені та червоні овочі, м'ясо, медикаменти. Ємності з калом повинні бути щільно закриті кришками або корками. Не можна збирати кал після клізми, введення ректальних свічок, вживання рицинової олії, застосування вазелінового масла тощо. Не можна зберігати кал у термостаті, теплій воді. Кал не повинен містити домішок сечі. Для проведення якісної проби на наявність прихованої крові треба вилучити з харчування пацієнта на три-чотири дні м'ясо, рибу, зелені овочі всіх видів, помідори.
Чи такі суворі правила і коли йдеться про бактеріологічні дослідження
Тут необхідно обов’язково дотримуватися правил. Наприклад, мазочки з носоглотки для дослідження флори верхніх дихальних шляхів забирають стерильним тампоном натщесерце або через дві-три години після вживанням Перед забором не можна чистити зуби, полоскати ротову порожнину. Забір такого матеріалу проводять лише медичні працівники.
Додаткові фактори, які суттєво впливають на результати лабораторних досліджень
На результативність аналізів можуть вплинути лікарські препарати, які приймав пацієнт, оперативні втручання, ін'єкції, внутрішньовенні вливання. Також впливатимуть на точність аналізу пункції", біопсії, масаж, введення рентген-контрастних речовин, імуносцинтиграфія, ендоскопічні дослідження та навіть спеціальні дієти. Наприклад, після оперативного втручання зміни різних показників можуть тривати від декількох днів до трьох тижнів. Після внутрішньовенного вливання забір крові треба відтермінувати не менш ніж на годину. Прийом лікарських препаратів, які впливають на результати призначеного тесту, слід припинити за два-три дні до його проведення, якщо можна з огляду на стан пацієнта. Якщо відмова від препаратів неможлива, слід враховувати в інтерпретації результатів їх можливий вплив.
|