Куряча або кілеподібна грудна клітка
Деформації грудної клітки по типу кіля (як у птахів) займає 2-ге місце після воронкоподібної (співвідношення 1:10).
Грудна клітка при народжені має приблизно однакові поперечний та передньозадній розміри. В процесі росту дитини відбувається збільшення розмірів легень і спостерігається розширення як нижнього так і верхнього відділів грудної клітки. Такий інтенсивний процес росту відмічається від 3-х років і до періоду статевого дозрівання. Грудна клітка деформується і набуває конусоподібної форми.
Клінічна картина
Кілеподібна грудна клітка зустрічається у дітей з астенічною конституцією та певними диспропорціями маси і зросту. Куряча грудна клітка випинається вперед, ребра займають горизонтальне положення і чітко контуруються по бокових поверхнях. Відмічається збільшення передньозаднього розміру грудної клітки, більш виражений кіфоз грудного відділу хребтового стовпа. Екскурсія грудної клітки зменшена. З ростом кілеподібна деформація наростає.
Класифікація
Відома класифікація запропонована Башировим і Фокіним виокремлює манубріокостальну, корпорокостальну і костальну форми деформації. Така класифікація вказує в якому анатомічному відділі грудини найбільш виражена деформація.
Манубріокостальна – випинання вперед ручки грудини, ІІ-ІІІ ребрових хрящів і проксимальної частини тіла грудини. Нижня частина тіла грудини зміщується назад, при огляді збоку деформація набуває кутоподібної форми.
Корпорокостальна – більш виражена деформація тіла грудини.
Костальна форма частіше більш варіабельна.
Лікування
Вилікувати патологію допоможе операційне втручання. Проводиться стернотомія з низкою пластичних операцій.
Консервативне лікування і постійне динамічне спостереження можливі при відсутності супутніх патологій зв’язаних з деформацією грудної клітки. Рекомендують періодично проводити інструментальні методи обстеження – спірографію, ЕКГ, ехокардіографію та ін.
|