Четвер, 2024-11-21, 6:16 PM
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Медична скарбниця
Головна » 2014 » Листопад » 7 » Чи можна використовувати вільху як лікарський засіб?
9:59 AM
Чи можна використовувати вільху як лікарський засіб?

Чи можна використовувати вільху як лікарський засіб?

Вільха сіра (вільха біла) — однодомна рослина родини березових.

Українські народні назви: вільха звичайна, ільха, олешина, олєшина, олєшнік, ольха, Рос.: ольха серая, ольха белая.

Дерево 5—15 м заввишки або кущ. Молоді гілки опушені, неклейкі. Листки яйцевидно-еліптичні або яйцевидно-округлі, з округлою або серцевидною основою, гострою верхівкою, по краю — двопилчасті; молоді — густо опушені з обох боків, розвинуті — зверху гладенькі, знизу опушені, сірі. Маточкові сережки — по 3—8 на спільній гілочці, за винятком кінцевої, сидячі. Плід — однонасінний горішок. Цвіте у квітні. Плоди дозрівають у вересні — жовтні. 

Росте переважно в Західній частині України (Капати , Прикарпаття), на Поліссі. Найчастіше зустрічається на заболоченій місцевості, по берегах річок, на узліссі.

Як лікувальну сировину використовуються шишечки, кору і листки. Шишечки містять в своєму складі дубильні речовини (в тому числі до танін), вільну галову кислоту та флавоноїди; листки — гіперозид, кверцитрин, органічні кислоти; кора — дубильні речовини і тритерпеноїди. 

Заготівля сировини з вільхи є достатньо простою і широко доступною в зв’язку з широким поширенням даної рослини. Шишечки збирають восени і взимку. Сушать під наметом, на горищі або в сушарках при температурі 50 — 60°. Строк придатності — 4 роки. Шишечки відпускаються аптеками. В народній медицині використовують і кору молодих гілок та листя, яке використовують свіжим. Кору заготовляють навесні. Суха кора зберігається, не втрачаючи лікувальних властивостей, 4 роки. 
 

Лікувальні властивості вільхи

Вказані компоненти рослини мають певне використання в медицині. Зокрема супліддя вільхи мають в'яжучі, дезінфікуючі, протизапальні, десенсибілізуючі й кровоспинні властивості. В науковій медицині настій або настойку суплідь використовують при шлунково-кишкових хворобах (ентерити, диспепсії, ентероколіти, хронічні коліти, дизентерія, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки), ревматичному поліартриті й простудних захворюваннях.

У гінекологічній практиці настій кори або суплідь використовують при маткових кровотечах різного походження, фіброміомі матки з гемарогічним синдромом на фоні запальних захворювань статевих органів.

Внутрішньо відвар листя вживають як потогінний засіб при простудних захворюваннях, малярії, подагрі й поліартриті. Зовнішньо настій кори або свіжого листя використовують для полоскань і примочок при лікуванні запалень горла, ран і виразок, екземи. Для зняття відчуття втоми в ногах після тривалої ходьби приймають ванни з вивару листя. 

Протипоказанням до застосування лікарських засобів із вільхи є підвищена чутливість пацієнтів до даних засобів, яка може проявлятися у вигляді алергічних реакцій та безконтрольне вживання великої кількості настоїв і настоянок. Описано навіть летальний випадок токсичного гепатиту із летальним кінцем, який виник у дитини віком 4 місяців внаслідок безконтрольного вживання водного настою вільхових шишок. При підвищеній чутливості до препаратів вільхи потрібно негайно відмінити курс лікування вказаними засобами.

На основі сировини з вільхи в Україні виробляють окремі лікарські препарати і біологічні добавки.

Альтан — Altanum (Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, Україна).

Застосовують при гастритах різної етіології незалежно від характеру порушень кислотоутворюючої функції залоз шлунка, невиразковій диспепсії, хронічних гастродуаденітах, у комплексному лікуванні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, колітів та ентероколітів.

Вживають внутрішньо за 15–20 хвилин до їжі по 1 таблетці 3 рази на добу. Тривалість курсу лікування залежить від важкості лікування і складає 1–2 місяці. Дітям і підліткам від 9 до 16 років призначають по 1 таблетці 2 рази на добу. При тривалому курсі лікування можливі прояви підвищеної чутливості до препарату у вигляді алергічних реакцій, що потребують відміни препарату та проведення симптоматичної терапії.

Мазь альтанова 2% — Unguentum Altani (Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, Україна).

Застосовується як засіб для зовнішнього застосування при лікуванні ран та як венотонізуючий засіб при лікуванні тромбофлебітів, при варикозному розширенні вен.

Ультравіт шланк — Ultravit schlank (Kernpharm International B. V., Нідерланди).

Засіб нормалізує обмін речовин, прискорює тканеву оксидацію, має послаблюючу, сечогінну і потогінну дію.

Вживають по 1–3 таблетці 3 рази на день до або під час їжі, запиваючи склянкою води. Протипоказаний вагітним і жінкам-годувальницям.

 

Приготування настойок, настоїв і відварів

Приймати всередину — настойку (1 частина суплідь на 5 частин горілки) по 25—З0 крапель 3 рази на день (готову настойку продають аптеки); сухий екстракт суплідь вільхи по 0,5— 0,6 г 3—6 раз на день; настій суплідь (10 г на 200 мл окропу) по 1/2—1/3 склянки 2—3 рази на день; відвар кори (15 г на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3—4 рази на день. 

Відео - лікування екземи - http://www.youtube.com/watch?v=ZQ4GrgQ5GX8

Переглядів: 1191 | Додав: GAL | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz