Синдром холестазу (класифікація і клінічна картина)
Холестаз – порушення відтоку або утворення жовчі внаслідок патологічного процесу, локалізованого на будь-якій ділянці від синусоїдальної мембрани гепатоцита до фатерового соска. При цьому відбувається зменшення печінкової екскреції води, білірубіну, жовчних кислот і накопичення жовчі в гепатоцитах і жовчних шляхах; затримка і накопичення в крові компонентів, які виводяться в складі жовчі. Терміни «холестаз» і «механічна жовтяниця» не є синонімами: в багатьох випадках холестазу механічний блок жовчних шляхів відсутній.
Клінічна картина
До клінічних ознак холестазу відносять:
А) Симптоми, зумовлені сповільненим відтоком жовчі:
- холелітіаз
- бактеріальний... Читати далі
Функціональні розлади стравоходу
Функціональні розлади стравоходу представляють собою групу первинних порушень моторики стравоходу без ознак морфологічних змін. Вважають, що патофізіологічна основа порушень полягає в генетично обумовлених аномаліях розвитку нервово-мязового апарату стравоходу на субклітинному рівні і/або дисрегуляцією деяких гормонів і поліпептидів (вазоінтестинального пептиду, соматостатина, мотиліна).
Функціональні хвороби є найбільш поширеними патологіями людини. За різними оцінками, близько четвертини населення планети має ознаки функціональних розладів. Причому близько 75% осіб, які мають такі ознаки не звертаються за лікарською допомогою, а лікуються самостійно. В основному симптоми дебютують в молодому або дитячому віці і можуть супроводжувати людину протягом всього життя.
В патогенезі порушень можна виділити такі ланки:
- центральні (психо- і нейрогенні);
- периферичні (первинні і вторинні);
- ятрогенні (інформаційні, медикаментозні, психогенні).
Варіанти функціональних розладів варто розглядати на основі... Читати далі
Обстеження пацієнтів з шлунково-стравохідним рефлюксом
Обсяг обстеження пацієнтів з шлунково-стравохідним рефлюксом визначається вираженістю симптомів. Пацієнтам без ознак важкого шлунково- стравохідного рефлюксу (аспірації чи задухи) або дисфагії слід дати рекомендації щодо зміни способу життя і провести діагностичний курс лікування блокаторами Н2-рецепторів гістаміну з подальшою оцінкою їх клінічного стану. Якщо симптоми зберігаються або рецидивують через 2-3 місяці після припинення терапії, потрібне проведення подальшого обстеження. У першу чергу слід виконати рентгенологічне дослідження стравоходу і верхніх відділів шлунково-кишкового тракту з барієвої суспензією. Воно безпечне, економічно виправдано, корисне для проведення диференціальної діагностики шлунково-стравохідного рефлюксу з іншими захворюваннями, а також дозволяє виявити... Читати далі >>
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, її клінічні прояви
Термін "шлунково -стравохідний рефлюкс" (ГЕР) застосовується для опису патологічного стану, що характеризується клінічними симптомами або гістопатологічними ознаками ураженнями стравоходу, викликаного "закиданням" в нього вмісту шлунку і дванадцятипалої кишки. ГЕР зустрічається досить часто. При обстеженні працівників лікарні з'ясувалося, що 7% з них відчувають печію щодня і 36% - щонайменше один раз на місяць. У результаті подальших досліджень було встановлено, що шлунково -стравохідний рефлюкс є у 3-4% всієї популяції людей, причому поширеність його у осіб старше 55 років збільшується приблизно до 5%. Найбільш часто страждають від печії вагітні жінки - 48-79%. Захворювання з однаковою частотою вражає... Читати далі >>
Одним з найважливіших елементів лікування гепатиту є дієтотерапія. Лікувальна дієта має бути спрямована на збереження функцій печінки, сприяти збагаченню глікогеном, зменшенню жирової інфільтрації, корекції порушень всіх видів обміну, стимуляції регенераторних процесів.
Амілоїдоз кишківника
Амілоїдоз кишківника – захворювання кишечника, зумовлене відкладанням амілоїду в його тканинах.
Амілоїдоз кишківника може бути вторинним захворюванням або проявлятися первинно. Вторинний амілоїдоз є ускладненням багатьох інфекційних та імунозапальних захворювань, при цьому у крові циркулює попередник білка амілоїдних фібрил – SSA. При первинній формі амілоїдозу попередником білка амілоїдних фібрил є L-ланцюги (легкі) імуноглобулінів.
Шлунково-кишковий тракт при амілоїдозі уражається на всьому своєму протязі. Значне збільшення язика (макроглосія) спостерігається близько у 20-22% хворих, гепато- і спленомегалія – у 50-80% пацієнтів, також може уражатися... Читати далі >>
Чим займається гастроентеролог?
Лікар-гастроентеролог — фахівець у галузі гастроентерології, медичний працівник, що займається діагностикою, лікуванням та профілактикою захворювань травної системи людини.
Завдання і обов'язки:
§ Надає спеціалізовану медичну допомогу хворим на захворювання органів травлення (крім інфекційних та онкологічних), а також швидку та невідкладну допомогу.
§ Застосовує сучасні методи дослідження, діагностики та лікування.
§ Організує і проводить диспансеризацію... Читати далі >>
Патологія ШКТ і гастроентерологічні дослідження
Гастроентерологічні дослідження показали, що патологія ШКТ, викликана неправильно виписаними препаратами (НПЗП), становить близько 50% від загальної кількості захворювань шлунка. Диференціальна діагностика виразкової хвороби шлунка показала, що близько 50% всіх хворих на виразку шлунка, що вимагають термінової хірургії виразкової хвороби, є жертвами НПЗП.
Патології ШКТ, такі, як кровотечі шлунка, ерозія шлунка, виразка шлунка та дванадцятипалої кишки не завжди є наслідком зловживання алкоголю, паління, неправильного харчування, інфекції або стресу. Гастроентерологічні дослідження довели, що... Читати далі >>
Езофагіт, симптоми, діагностика
Езофагіт - це захворювання стравоходу, яке супроводжується запаленням його слизової оболонки.
Симптоми езофагіту
Характерні симптоми езофагіту - це печіння за грудною кліткою і біль при ковтанні. Хворобливі прояви відчуваються після прийому їжі, також біль стає сильнішою при нахилі тулуба вперед або в сторони. Якщо після прийому їжі або води походити, то біль стає... <a class="entry ReadAllLink" data-cke-saved-href="... Читати далі >>