Рентгенологічне дослідження стравоходу
Зважаючи на анатомічну важкоприступність стравоходу, розташованого у порожнині грудної клітки, а також часто стерті клінічні прояви захворювань, їх діагностика є досить складною. В наш час, коли рентгенологічний та ендоскопічний методи обстеження є провідними, першому - простому, безболісному, необтяжливому - водночас властива й більша інформативність.
При рентгенодіагностиці захворювань стравоходу застосовують основні та додаткові методики.
Рентгеноскопія та рентгенографія — дві основні методики, за
допомогою яких... Читати далі >>
Рентгенологічне дослідження органів шлунково-кишкового тракту
Повітровмісна легенева тканина, багаті на солі кістки за щільністю значно відрізняються від навколишніх тканин, тому їх рентгенологічне дослідження можливе в умовах природного контрасту. На знімках та при рентгеноскопії можна отримати диференційоване зображення.
Зовсім інша ситуація щодо органів травлення, які мають такий же ступінь поглинання рентгенівського проміння, як і сусідні тканини. В умовах природного контрастування неможливо одержати точні відомості про положення, розміри і контури цих органів. Газ і конкременти, які містяться у них, іноді допомагають уточнити це.
Анатомічно травний канал являє собою безперервну трубку, яка у зв'язку з різкими функціями має неоднакову будову відділів. Тому при дослідженні кожного з них застосовують різні... Читати далі >>
Контрастні методики рентгенологічного дослідження
Останнім часом контрастні методики рентгенологічного дослідження розроблені для більшості органів і систем. Проведення рентгенологічного дослідження із застосуванням контрастування обумовлене потребою одержання диференційованого зображення досліджуваних органів і тканин, які за своєю щільністю не відрізняються від навколишніх анатомічних утворів (травний канал, судинна система та ін.). Контрастування виконують шляхом застосування нешкідливих рентгенологічних речовин, газів або їх поєднання. Під час контрастування порожнистих органів уточнюють їх форму, розміри, контури, рельєф слизової оболонки, топографічне співвідношення.
Деякі контрастні методи
рентгенологічного дослідження досить складні й застосовуються для уточнення
діагнозу лише після проведення безконтрастних і контрастних методів за суворими
рентгенпоказами. Інші методи контрастування завдяки простоті... Читати далі >>
Застосування рентгенологічного дослідження в клініці
Під час рентгенологічного дослідження використовують різні методи, що дозволяють виявити морфологічні та функціональні особливості органів і систем, які вивчають в нормі та при патології. У кожному конкретному випадку з великої кількості існуючих методів, які доповнюють один одного, потрібно вибрати ті методи, що дозволили б у мінімальний час і при мінімальному променевому навантаженні виявити захворювання або звузити коло захворювань, які вимагають диференціальної діагностики.
Залежно від застосованої апаратури розрізняють... Читати далі >>
Фізична природа рентгенівського випромінювання та його властивості
Рентгенівське випромінювання, яке виникає тоді, коли під впливом енергії, що надходить ззовні всередину атома, вибивається електрон із внутрішньої орбіти, а його місце займає електрон із зовнішньої орбіти, який має вищий енергетичний рівень, називається характеристичним. При цьому різниця енергій двох рівнів електронів дає випромінювання, частота якого у багато разів більша, а довжина хвилі відповідно менша, ніж під час переміщення електронів у зовнішніх шарах, і залежить від атомної маси матеріалу анода. Рентгенівське випромінювання з великою довжиною хвилі має незначну проникну здатність і тому в медичних дослідженнях поки що не використовується.
В рентгенодіагностиці та променевій терапії гальмівне (рентгенівське) випромінювання виникає тоді, коли електрони, які утворюються на розжареній спіралі катода рентгенівської трубки під дією високої напруги прискорюються до значної швидкості (понад 200 000 км/с), переміщуються в напрямку анода і, стикаючись з його поверхнею, гальмуються в електричному полі ядер важких атомів. Ця зміна швидкості руху , електронів спричиняє виникнення електромагнітних імпульсів, які поширюються... Читати далі >>
Всі знають, що таке рентген, але не багато хто довіряють цим методом обстеження, вважаючи, що процедура небезпечна. Чи так це?
Рентген є одним з найбільш поширених методів одержання графічних зображень кісток і внутрішніх органів. Медики запевняють, що більшість сучасних методів рентгенологічного обстеження абсолютно безпечні для здоров'я людини, оскільки в ході процедури використовуються мізерно малі дози радіації.
Як працює технологія?
Спеціальна трубка всередині рентгенівської установки посилає контрольований пучок випромінювання в заданому напрямку. Щільні тканини, такі як кістки, блокують більшу частину... Читати далі >>
Радіологія - розділ медицини, який вивчає застосування іонізуючих випромінювань для діагностики (радіодіагностики) і лікування (радіотерапія) різних захворювань, а також захворювання та патологічні стани, що виникають при впливі іонізуючих випромінювань на організм людини.
Спочатку радіологія була аспектом медичної науки, в якому розглядаються можливості використання електромагнітної енергії, що виділяється рентгенівськими апаратами або іншими подібними пристосуваннями з метою отримання візуальної інформації для медичного дослідження. Радіологія, яка включає в себе використання рентгенівських променів, називається рентгенологією. Сьогодні рентгенівська візуалізація... Читати далі >>