ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
Раптен рапід
( Rapten rapid )
Загальна характеристика :
міжнародна та хімічна назви: диклофенак;
калієва сіль 2-[(2,6-дихлорфеніл) -аміно]-фенілоцтової кислоти;
основні фізико-хімічні властивості: драже червоного кольору;
склад: 1 драже містить диклофенаку калію 50 мг;
допоміжні речовини: кремнію діоксид, кальцію гідрофосфат зневоднений, крохмаль кукурудзяний, полівідон K 30, магнію стеарат, натрію карбоксиметилкрохмаль.
Форма випуску. Драже.
Фармакотерапевтична група. Нестероїдні протизапальні засоби. Код АТС - М01А В05.
Фармакологічні властивості. Диклофенак калію має протизапальну, аналгетичну та жарознижувальну дію. Знеболювальний ефект досягається через 10-30 хв після прийому препарату. Основним механізмом дії диклофенаку калію є пригнічення синтезу циклічних метаболітів арахідонової кислоти (простагландинів, тромбоксану та ін.) – міцних медіаторів запалення. Внаслідок дії препарату знижується чутливість кровоносних судин до брадикініну і гістаміну, гальмується синтез протромбіну та агрегація тромбоцитів, збільшується рівень В-ендорфіну у сироватці, знижується концентрація простагландинів у менструальній крові і інтенсивність болю при первинній дисменореї.
У разі запальних та ревматичних захворювань аналгетична і протизапальна дія Раптен рапіду ефективно та швидко призводить до зменшення болю (у стані спокою та руху), ранкової скутості, запалення та набряку, значно поліпшує функціональний стан пацієнта.
Фармакокінетика. Після внутрішнього застосування диклофенак калію швидко всмоктується, максимальна концентрація в крові досягається через 40 хв після прийому середніх терапевтичних доз та становить майже 1,3 mг/мл. Об¢єм розподілення - 550 мл/кг. 99,7% диклофенаку калію зв’язується з альбумінами плазми крові. Препарат проникає у молоко матері, синовіальну рідину. Метаболізується диклофенак у печінці. Виводиться у вигляді неактивних метаболітів з сечею протягом перших 4 годин ( 50%) та з жовчю (30 – 35%) у формі глюкуронових та сульфатних кон¢югатів.
Показання для застосування. Застосовують для лікування таких гострих станів:
· післятравматичний біль, запалення і набряк;
· больовий синдром та запалення у гінекології (первинна дисменорея, аднексит);
· больовий синдром у хребті;
· ревматичні захворювання м’яких тканин;
· запальні та дегенеративні захворювання суглобів (ревматоїдний артрит, остеоартроз);
· як допоміжний засіб для усунення болю та запалення при інфекційних захворюваннях ЛОР-органів.
Спосіб застосування та дози. Дорослим призначають 100 - 150 мг на добу: по 1 драже 2 - 3 рази. У легких випадках та дітям старшє 14 років призначають 75 – 100 мг на добу за 2 – 3 прийоми. Хворим похилого віку рекомендується призначати мінімально ефективні дози. При первинній дисменореї початкова доза становить 50 – 100 мг (1 – 2 драже), звичайна добова доза – 50 – 150 мг (1 – 3 драже), максимальна добова доза – 200 мг (4 драже). Курс лікування встановлюють індивідуально. Драже слід приймати до їжі, запиваючи водою.
Побічна дія. Нудота, блювання, пронос. В окремих випадках можливі ерозії, виразки слизової оболонки травного тракту, кровотечі, панкреатит, гепатит.
Іноді можливі: головний біль, сонливість, запаморочення, підвищення активності амінотрансфераз у сироватці крові, шкірні висипання, гіперчутливі реакції.
У поодиноких випадках: порушення чутливості, мультиформна еритема, порушення функції нирок, ушкодження кісткового мозку.
Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату та його компонентів, пептична виразка шлунка або кишечнику, непереносимість ацетилсаліцилової кислоти та інших нестероідних протизапальних лікарських засобів, порушення кровотворення. Не рекомендується призначати препарат вагітним, особливо у ІІІ триместрі (небезпека пригнічення скоротливої здатності матки і передчасного закриття артеріального протоку), матерям, які годують груддю, та дітям до 14 років.
Передозування. Специфічних симптомів не відзначено, можливе посилення побічної дії. Лікування: промивання шлунка та застосування активованого вугілля, симптоматична терапія.
Особливості застосування. З особливою обережністю призначають препарат хворим із захворюваннями печінки, нирок та шлунково–кишкового тракту в анамнезі, серцевою недостатністю, а також особам похилого віку. В процесі лікування препаратом необхідний систематичний контроль за функцією печінки та нирок, картиною периферійної крові.
Рекомендується з обережністю застосовувати водіям та хворим, у яких спостерігається запаморочення або якісь неврологічні порушення.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. З обережністю необхідно приймати препарат хворим, які застосовують діуретики, антикоагулянти та протидіабетичні засоби. При одночасному призначенні з дигоксином та препаратами літію можливе підвищення концентрації у плазмі крові цих препаратів. Раптен рапід зменшує діуретичний ефект, при одночасному його застосуванні з калійзберігаючими діуретиками можливе підвищення рівня калію в крові. Одночасне застосування з іншими нестероїдними протизапальними лікарськими засобами підвищує ризик виникнення побічної дії.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 15° до 25° С у захищеному від світла, вологи та недоступному для дітей місці. Термін зберігання – 3 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка . №10 у контурній чарунковій упаковці, вкладеній у картонну упаковку.
Виробник. Хемофарм, Сербія і Чорногорія.
Адреса. 26300 м. Вршац, Белградський шлях б/н, Сербія і
Чорногорія.